Kryptowaluta

System cyfrowy płatności, który jest zabezpieczony za pomocą kryptografii. Kryptowaluty są, zdecentralizowanych lub rozproszonych sieciach peer-to-peer (P2P); nie istnieje żaden organ centralny, który kontroluje podaż walut lub ułatwia transakcje.

Bitcoin jest oryginalny kryptowaluta i został wydany do publicznej wiadomości w 2009 roku przez nieznanego autora Satoshi Nakamoto. Oprogramowanie Bitcoin używa kryptografii asymetrycznym i podpisów cyfrowych udowodnić posiadanie środków i sprawdzić poprawność transakcji. Dodatkowo Bitcoin wykorzystuje system dowód pracy SHA-256 (w oparciu o schemat Hashcash Adam Back) do zabezpieczenia jego publiczne księgi, mięta nowych jednostek walutowych i zapobiec podwójne wydatków jednostek waluty.

Od bitcoina uwolnienia i wzrost popularności setki nowych kryptowaluty zostały zwolnione. Większość są uzyskiwane z Bitcoin otwarty kod źródłowy, ale z odmiany, takie jak większy waluty podać granice i różnych algorytmów mieszania dowód pracy. Niektóre popularne altcoins obejmują Litecoin, Dogecoini Peercoin, jak również marszczyć, który nie jest oparty na bazie kodu oprogramowania Bitcoin.