Bitcoin nasıl çalışır?

bitcoin network

Note: would you rather watch videos instead of reading a bunch of text? Then check out the Top Five Videos that Explain Bitcoin (Fast), or for even more details, the Best Technical Videos On How Bitcoin Works.

Ne diğer tüm ödeme sistemleri ve para birimleri farkı Bitcoin işler böyle yürür. Bitcoin izler ve genel muhasebe hareketlerine bir peer-to-peer ağ üzerinden doğrular yazılımdır. İşlemleri ve Bitcoin ile ilişkili verileri, onlar değil gerçekleştirilen veya tek bir konumda depolanan anlam adem-i merkeziyetçi. Bunun yerine, Bitcoin ağ otomatik olarak depolamasını dünya ve röle Bitcoin veri birbirlerine genelinde bilgisayardan oluşur. Bilgisayarların sahipleri gönüllü olarak kullanın ve Bitcoin yazılımı çalıştırmak için seçin. Herkes kullanabilir ve Bitcoin yazılımı çalıştırın.

Adem-i merkeziyetçilik Bitcoin olağanüstü kılan temel özellikleri biridir: herhangi bir tek kişi veya yetkilisi kontrol Bitcoin için son derece zordur.

TL; dr; Kimse Bitcoin denetler. Tüm dünya çapında insanların bilgisayarlarında çalışır.

Bitcoins bulunduğu

Bir bitcoin tamamen dijital olup, herhangi bir fiziksel varlığı. Ve Bitcoins bir bilgisayarda tek tek dosyaları olarak da diye bir şey yoktur. Örneğin, bir bitcoin karşıdan yükleyemiyor. Bunun yerine, bitcoins blockchaindenilen bir genel muhasebe girişleri gösterilir.

Blockchain Bitcoin temel çekirdek verilerinin olması: şimdiye kadar yapılmış her Bitcoin işlemi bir veritabanı. Bitcoin ağ bilgisayarlarda hareketleri içinde blockchain zaman içinde kaydetmek ve onları diğer bilgisayarlara yayın. Bu hareket tutarları toplamı ne her Bitcoin kullanıcı dengesini belirleyen vardır.

Bitcoins fiziksel altın, dolar, deniz kabuklarını veya bomba tarafından desteklenmektedir değil.

TL; dr; Bitcoins sadece büyük bir defter girişlerinde vardır. Ağdaki herkes genel muhasebeye bir kopyası vardır ve buna blockchain deniyor.

Nasıl kendi bitcoins için

Sırayla bitcoin bakiyesi sıfırdan büyük olan birine, blockchain içinde depolanan bir en az bir işlem alıcısının olması gerekir. Her alıcı bir hareketin benzersiz bir Bitcoin adresiile tanımlanır. Adresleri böyle bir şey bakabilirsiniz harfler ve sayılar, 27-34 karakter uzunluğunda, grup tarafından temsil edilir:

12pL6SzSBbFoQLXqhGyu5gkB7p1qoqHkDf

Sırayla kendi bitcoins için en az bir Bitcoin adresi gerekir.

TL; dr; İnsanlar almak ve bitcoins (tıpkı e-posta) adreslerine göndermek. Bunlar ilgisiz harfleri ve sayıları bir demet.

Nereden geldi nereye Bitcoin adresleri

Bitcoin adresler rastgele, bilgisayarınızda çalışan Bitcoin yazılım tarafından üretilir. Ne Bitcoin ağ veya başka bir kişi veya parti temas ya da yeni bir Bitcoin adresi oluşturmak dahil. Tamamen özel bir süreçtir.

Bitcoin adresleri oluşturmak ücretsizdir. Kaç Bitcoin adreslerine sahip olabilir bir sınır yoktur. Onlar için bağlı değil bir kimliğinizi ve değil yapmayın bir kullanıcı adı, e-posta adresi veya telefon numarası Bitcoin adresini almak için.

Ama bir Bitcoin adresine daha fazla sadece bu grup harf ve sayı. Bir Bitcoin adres aslında elde edilmiştir çok büyük iki rasgele sayılar oluşturulan: bir özel anahtar ve ortak anahtar. Oluşturduğunuz her Bitcoin adresi için bir özel anahtar rasgele Bitcoin yazılım bilgisayar veya aygıt tarafından oluşturulur. Daha sonra bir matematiksel işlem bir ortak anahtar özel anahtar oluşturmak için kullanılır. Birlikte bu iki parça veri şifreleme anahtar çiftioluşturur. Bitcoin adresinizi ortak anahtarı, Basitleştirilmiş bir gösterimidir.

Bitcoins göndermek istediğiniz zaman size güvenli bir şekilde Bitcoin adresinizi diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Ama özel anahtarı her zaman gizli tutulmalıdır. Bir şifreleme işlemi tarafından ortak anahtarın sahipliğini kanıtlamak için kullanılan dijital imzalamaaradı. Senin özel anahtara erişimi olan herkes ortak anahtar ve Bitcoin adresi ile ilgili herhangi bir Bitcoins geçirebilirsiniz. Ürettiğiniz tüm ortak ve özel anahtarları Bitcoin cüzdan adlı bir özel dosya bilgisayarınızda depolanır.

Özel anahtarın harcamak ve ilişkili Bitcoin adresine ait bitcoins sahipliğini kanıtlamak için kullanılan tek şey. Özel anahtarın hiç kaybolursa, Bitcoin adresine ait olarak listelenen tüm bitcoins harcanan olamaz. Özel anahtarın çalınması durumunda, aynı şekilde, hırsız kendi adresine göndererek adrese ait bütün bitcoins ele.

Bitcoins göndermek birine isterseniz, onları ürettiğiniz bir Bitcoin adresi verin ve adlandırma göndereni olarak onların adres yazmak ve adresinizi alıcı olarak yeni bir hareket dışarı gönderdiler.

TL; dr; Bitcoin adresi (aka ortak anahtar) özel bir anahtar gelir ve onlar özel olarak birlikte matematik kullanan bağlantı. Özel anahtarın bitcoins geçirmek için kullanılır.

Blockchain nasıl çalışır?

Bitcoin ağ (tam bir düğüm) olarak katılan her bilgisayarda saklar ve blockchain bir kopyasını saklar. Bir kullanıcı kendi bitcoins geçirdiği zaman, onlar hareket ağa yayın ve diğer düğümleri (madenciler denir) toplamak, doğrulamak ve yeni hareketler blockchain kaydedin. Blockchain bu yeni güncelleştirmeleri gruplandırılmış ve veri bloğu olarak bilinen bir yığın olarak depolanır. Böylece diğer tüm düğümlere hareketleri en son blok ile blockchain kendi kopyasını güncelleştirebilir yeni Blok ağ dinlenmek için duyurulur.

Tüm bloklar halinde blockchain en yeni için eski sırayla depolanır. Sadece yeni bloklar için blockchain eklenir ve varolan blok değiştirilemez. Bu şifreleme karma kullanarak uygulanır: tüm yeni blokları blockchain son blok üzerinden hesaplanan bir karma değeri içermesi gerekir. Karma değeri başvuran ve yeni blok hemen önce onun bloğundan sonra var olduğunu kanıtlıyor. Bir önceki engellemek için herhangi bir değişiklik unpredictably tüm sonraki blokları başvuru karma değerlerini değiştirmek istiyorum. Bu teknik blockchain sırasını korur ve varolan bloklarını tahrifat engeller.

Ama nasıl tüm ağ eşitlemek ve hangi hareketlerde kabul blockchain için eklenmelidir?

Ne dürüst olmayan kullanıcılar “ince hava” dışarı yeni bitcoins yapmak engeller?

Bitcoins birden çok kez harcama ya da hatta bitcoins onlar bana ait değil mi?

Bitcoin ortak anahtar şifrelemesi ve işin kanıtıdenilen bir kavram kullanarak bu sorunları çözer.

TL; dr; Blockchain hareketlerde blok adı verilen parçalar halinde depolanır. Her bir blok şifreleme kullanarak sırayla birlikte, bağlıdır.

Neden diğer insanlar senin bitcoins harcamak değil

Yukarıda da belirtildiğigibi her Bitcoin bir şifreleme anahtar çifti ortak anahtar parçasını adresidir. Anahtar çifti, özel anahtar diğer parçası ne bitcoins sahipliğini kanıtlamak için kullanılır.

Bitcoins bir hareket içinde harcanan zaman, hareket kendi özel anahtarını kullanarak gönderen tarafından dijital olarak imzalanır. Dijital imza gönderen tutarı ve alıcının hareketin kanıtlıyor. Bitcoin ağ üzerinde başka biri şifreli olarak imzayı gönderenin ortak anahtarını kullanarak doğrulayabilirsiniz.

Bir hareketin imza sahte veya her imza özel anahtarı ve işlemin ayrıntılarını göre farklı olduğu için sahte. Aynı işlem ayrıntıları için geçerlidir — hareketin tutarı, gönderenin adresini veya alıcı adresi değişiklik imzayı geçersiz kılar.

Sadece bir Bitcoin adresiyle ilişkili özel anahtarı belirli Bitcoin adresi için geçerli bir dijital imza oluşturabilirsiniz.

Bir işlem geçerli, doğrulanabilir bir imza varsa reddedilir ve Bitcoin ağ üzerindeki düğümler tarafından göz ardı. Yeni bir blok herhangi bir hareketi içeriyorsa, bu geçerli imzaya sahip değil ya da daha fazla gönderenin harcama girişiminde bir hareket sahibi, sonra tüm blok reddetti göz ardı ve. Bu şekilde, sahte hareketleri alacak veya blockchain için eklendi.

TL; dr; Bitcoins sadece her işlem doğru özel anahtarı kullanılarak dijital olarak imzalanmalıdır çünkü ev sahibi özel tuşlarını kullanarak harcanan olabilir.

Neden bitcoins keyfi olarak “ince hava dışarı yapılamaz”

Blockchain genel muhasebe girişleri olarak tüm bitcoins mevcut. Bu girdileri bir gönderenden gelen işlemler alıcıya tanımlayın. Her gönderen varolan bir işlem önceden bir alıcısının olması gerekir. Başka bir deyişle, bitcoins geçirmek için bitcoins aldığınız gerekir ve işlem geçmişi herkes tarafından doğrulanabilir. Bu kural dijital imzalar yöntem yukarıda belirtilenkullanarak her işlem için ağ üzerindeki tüm düğümler tarafından zorlanır.

Bitcoins yalnızca bulunabilir ve bir işlem sonucu olarak sahip olabileceği.

Bitcoins yeni oluşturulan hareketleri tanımlayan gönderen/alıcı kuralı için tek istisnadır: Gönderen ama bir alıcı bu hareketler sahip. Onlar aslında bitcoins “dışarı ince hava” oluşturur incelemesi, adı verilen bir işlem sonucu oluşur.

Ancak, işlemi rasgele değildir. Yeni bitcoins kullanıcılar denilen madenciler tarafından gerçekleştirilen hesaplama iş Ödülleri vardır. Ve hiç oluşturulan bitcoins sayısını sınırlandırma Bitcoin yazılım tarafından tanımlanan kurallar katı bir dizi çalışma ve ödüllendirilir bitcoins tabidir.

TL; dr; Bitcoins çünkü kimse Aslına herhangi bir Bitcoin tarihçesi izleyebilirsiniz ve bitcoins sadece bilgisayarlar tarafından bir çok çalışma gerektirir, madencilik tarafından oluşturulan sahte olamaz.

Bitcoins nasıl oluşturulur

Bitcoins madencilikadlı bir işlem aracılığıyla varlığı haline gelir. Madencilik belirli bir aralığa düşen bir sayıyı hesaplamak için bir işlem gücü rekabetçi kullanmaktır. Geçerli numara aralığı az ya da bulmak belgili tanımlık eriyik zor yapmak için Bitcoin ağ tarafından düzenli olarak ayarlanır; Hedef 10 dakikada 1 çözüm oranıdır. Çözüm numarası kendisi gerekir şifreli olarak hesaplanan ve doğrulanabilir hareketleri ve blockchain son blok, en son kümesini esas alarak. Bu potansiyel çözümleri her yarışma için farklı ve öngörülemeyen yapar.

Ölçütleri karşılayan bir sayı keşfetmek için ilk madenci yepyeni bitcoins (şu anda 25 bitcoins) bir miktar artı diğer insanlar bitcoin ağ üzerinde gönderme tarafından ödenen son herhangi bir işlem ücretleri ile ödüllendirilir. Yarışmanın ardından yeni bir sayı keşfi için yinelenir.

Ortalama olarak, 6 Yarışmalar saatte çözülür Bitcoin yazılım kuralları belirli aralıklarla yarışmalar zorluk ayarlayın. Bu sınırlama ne sıklıkta ve ne kadar kolay bitcoins-ebilmek var olmak mahluk etkisi vardır: bitcoins, benim daha fazla bilgisayar ile yeni bitcoins var olmak ödül vermek ve rekabet kazanmak için daha zor olur.

Ayrıca, rekabet oluşturulan bitcoins miktarda her yarım 210.000 yarışmalarda kesilir. Bu miktar için 12,5 bitcoins yılına kadar 2016, yarıya olabilir ve 2140, miktar sıfır olarak devam edecek ve yeni yok bitcoins hiç yeniden oluşturulacak tahmin edilmektedir. Bu nasıl bitcoins oluşturulması zamanla, şimdiye kadar 21 milyon ile sınırlı bulunabilir bitcoins maksimum miktarı ile sınırlıdır.

Araştırma ise, nasıl yeni bitcoins oluşturulan birincil amacı için blockchain ekleyerek yeni hareketleri işleme olduğunu. Araştırma güvenliğini sağlama ve ağ boyunca blockchain eşitleme esastır ve yeni oluşturulan bitcoins aslında senin bu insanlar madenciliği işlemi gerçekleştirmek için vardır.

tl;dr;

  • Bitcoin madencilik sıkı bir koşullar kümesi karşılayan rastgele bir sayı için bir yarışma olduğunu.

  • Rekabet kazanmak ödüllendirilir yeni bitcoins olsun. Bu nasıl tüm bitcoins oluşturulur.

  • Ödül tutarı yarım her birkaç yıl içinde kesin ve sadece bugüne kadar 21 milyon toplam bitcoins basılan olabilir.

  • Araştırma sadece bitcoins oluşturur, ancak aynı zamanda blockchain güvenlik altına alır.

Nasıl blockchain güvenli ve araştırma tarafından senkronize

Dijital imzalar tutarları ve Gönderenler hareketlerinin doğrulayabilirsiniz ama onlar aynı bitcoins geçirmek deneyin yeni hareketler çatışmaları engellemez. Örneğin, bir kullanıcı ağ üzerindeki farklı düğümler için aynı bitcoins harcamak iki farklı geçerli hareketleri, yayın. Bu iki hareket ağda çakışmasına: hangi hareket blockchain kabul edilmesi ve hangi reddetti?

Bu bir çift harcamaolarak bilinir ve Bitcoin işin kanıtıolarak adlandırılan bir yöntemi kullanarak bu sorunu çözer.

Ne zaman bir madenci (bir blok çözme olarak da bilinir) bir yarışma çözdü, onlar blockchain için yeni bir blok içinde ağdan derledik tüm en son geçerli hareketleri içeren sonuç yayınlamak. Bu blok ağ yayın ve diğer düğümlerin almak ve doğrulayın:

  • Geçerli (kanıt işsiz) araştırma Yarışması için çözümdür.

  • Blok aşk tüm hareketleri geçerli olan mevcut blockchain bağlı.

Bir blok çözer sayısı aslında bu bilinen bir kez hesaplamak zor olsa da, diğerleri için gerçekten doğru bir çözüm olduğunu doğrulamak çok kolaydır. Bu işin kanıtıarkasında çekirdek kavramıdır: kimin zorluk bir sorunu çözmek bilinir ve çözüm kendisi kolaylıkla herkes tarafından doğru olarak ispat edilebilir.

Araştırma nasıl Bitcoin, hareket tarihi (blockchain) çakışan sürümlerinden koruyor. Yeni blok ve içerdikleri, blockchain ağdaki diğer düğümlerin tarafından kabul edilmesi için hareketleri için çalışma yapılması gerekiyor. Çalışma kanıtlanmıştır yapılmış olan zorunlu kılarak, hareketleri blockchain eklenmesi için uygun olarak kabul edilir. Bu mekanizma sözleşmesinde hangi aslında hareketleri oluşmuş ağ düğümler kılan şey bu.

Bir blok çözüldüğünde, bu blok içinde dahil tüm hareketleri 1 onayiçin ağ üzerinde gösterilir. Ne zaman yeni bir blok çözüldü teyitleri blockchain içinde mevcut hareketleri için sayısı 1 tarafından artırılır.

Zaman zaman, iki farklı madenciler bir blok aynı zamanda çözecektir. Bu blockchain içinde bir çatal neden olabilir: her iki madenciler kendi blok yayın ve diğer düğümleri diğer blok kabul ederken, bazı düğümler bir blok, kabul eder. Bu senaryoda, ağ üzerindeki düğümler iki sürümünü de blockchain takip edin. Madencilerin kendi seçtikleri blockchain kullanarak yeni bir blok için benim devam edin. Sonunda, yeni bir blok çözüldü ve diğer blockchain daha uzun yapmak bu blockchains biri eklenir. Ağ ve madencilerin daha kısa blockchain daha uzun blockchain için terk etmek ve daha kısa blockchain içinde en son hareketleri için yeni bir blok eklendi kadar doğrulanmamış kalır.

Bu durumda birden çok blockchains Bitcoin ağ üzerindeki düğümler doğru ve geçerli olmak en uzun blockchain düşünün. Altı blok hareketidir bir kez bu genellikle üzerine kabul edilmektedir derinliklerinde blockchain (6 teyidinde ulaşan olarak biliyorum), geri dönüşümsüz doğrulanır ve kalıcı olarak blockchain üzerinde yer alır. Uzun bir blockchain bu hareketleri dahil olmadan var olabilir hesaplama açısından olanaksız.

tl;dr;

  • Bir araştırma yarışma kazanan çok iş gerektirir, ancak ağda (işin kanıtı kavramı) başkaları tarafından kolayca doğrulanabilir.

  • Ne zaman bir madenci bir yarışma kazandı (bir blok olarak adlandırılır) hareketleri yeni bir dizi için blockchain eklenir.

  • Ağdaki herkes kanıtlanabilir zor iş yeni blok eklemek için gereklidir çünkü hangi blok blockchain için eklenmesi gereken bir fikir birliği için gelebilir.

  • 6 yeni blok (veya teyidinde) bir işlem geri dönüşü olmayan yapmak anlaşılır.

Referanslar ve ek okuma