You are at: Home » איך קונים ביטקוין בישראל בצורה מאובטחת ב100%
Author
Last updated on:
Fact Checker

איך קונים ביטקוין בישראל – המדריך השלם למתחיל למתחיל

מאת: Alexander Reed | עודכן לאחרונה: 1/16/23

קהילת הביטקוין בישראל היא מהגדולות בעולם. הפוסט הזה נכתב במטרה להסביר למי שרוצה להתחיל להיכנס לתחום הביטקוין והמטבעות הדיגטליים איך לקנות ביטקוין בישראל בצורה מאובטחת בשפה פשוטה וצעד אחר צעד.

סיכום המאמר על איך קונים ביטקוין

אלה השלבים שתידרש לעבור בשביל לקנות ביטקוין:

1. להשיג ארנק ביטקוין (למתחילים ולסכומים נמוכים – Exodus, לסכומים גבוהים – Ledger).

2. לפתוח חשבון ב Bits of Gold

3. לאמת את זהותך

4. להעביר תשלום עבור הביטקוין

5. להמתין לקבלת הביטקוין לארנק שלך

זה היה המדריך המקוצר. אם אתה רוצה הסבר מלא על איך קונים ביטקוין מוזמן להמשיך ולקרוא את המדריך. הנה מה שאעבור עליו:

פרק 1: איך משיגים ארנק ביטקוין?

פרק 2: איך קונים ביטקוין באשראי?

פרק 3: איך קונים ביטקוין בכספומט?

פרק 4: איך קונים ביטקוין עם פייפאל?

פרק 5: איך קונים ביטקוין בחלפנות אישית?

פרק 6: מה אפשר לקנות עם ביטקוין?

פרק 7: סיכום הפוסט בוידאו


פרק 1: איך משיגים ארנק ביטקוין

לפני שנגיע לאיך קונים ביטקוין אנחנו צריכים קודם כל להשיג ארנק ביטקוין. ארנק ביטקוין הוא תוכנה שמאפשרת לך לנהל את הביטקוינים שלך. ממש כמו שבשביל אימייל צריך תוכנה כמו ג׳ימייל או אאוטלוק, בשביל לשלוח ולקבל ביטקוינים צריך ארנק ביטקוין.

לארנק ביטקוין יש שני חלוקים חשובים שעליך להכיר – כתובת הביטקוין והמפתח הפרטי. כתובת הביטקוין, כמו כתובת אימייל, היא רצף של אותיות ומספרים אשר לשם אנשים יכולים לשלוח לך ביטקוין. היא ציבורית לחלוטין וניתן לחשוף אותה לקהל הרחב. אין כל יכולת לפרוץ לך לארנק דרך כתובת הביטקוין (ממש כמו שאין דרך לפרוץ לך לאימייל אם רק יודעים את כתובת האימייל שלך).

כתובות ביטקוין מתחילות ב״1״ או ״3״. הנה דוגמה לכתובת: 3PmPsrrDqax36PpxiGEZc7yZYc6PWEHRgr

מפתח פרטי הוא החלק הרגיש של הארנק. לצורך הפשטות ניתן להתייחס אליו כמו לסיסמה לארנק שלך. מי שנחשף למפתח הפרטי מקבל שליטה מלאה על הארנק ועל הביטקוינים שבתוכו. על המפתח הפרטי להיות חבוי ופרטי כמו ששמו מציין.

המפתח הפרטי גם הוא שרשור ארוך של אותיות ומספרים (יותר ארוך מכתובת הביטקוין). הנה דוגמה למפתח פרטי: E9873D79C6D87DC0FB6A5778633389F4453213303DA61F20BD67FC233AA33262

כיום, רוב הארנקים כבר לא משתמשים בפורמט הזה של מפתח פרטי. במקום שרשור ארוך של אותיות ומספרים מתשמשים בקבוצת מילים (בין 12-24 מילים) שהסדר שבו הן רשומות מהווה את המפתח הפרטי. קבוצת המילים הזאת נקראת סיד (באנגלית seed או seed phraese). לסיד אותה רגישות בדיוק כמו המפתח הפרטי – אסור לחשוף אותו לעיניי אף אדם, ומי שנחשף אליו יכול לשלוט בכל הביטקוינים שבארנק.

בגדול, ניתן לחלק ארנקי ביטקוין לשני סוגים – ארנקים חמים וארנקים קרים.

ארנקים חמים

ארנקים אלו הם תוכנות אשר ניתן להוריד למחשב או לנייד. הם נקראים ארנקים חמים כיוון שהם מחוברים לאינטרנט ועל כן יותר פגיעים למתקפות מרחוק. בתוך הקטגוריה של ארנקים חמים יש לנו ארנקי מחשב, ארנקי נייד וארנקי רשת.

ארנקי מחשב

תוכנות אשר מורידים למחשב ושומרות את המפתח הפרטי על המחשב. ארנקי מחשב מומלצים הם exodus וelectrum.

ארנקי נייד

תוכנות אשר מורידים לנייד בצורה של אפליקציה. האפליקציה שומרת את המפתח הפרטי על הנייד. ארנקים ניידים נחשבים ללא בטוחים מטבעם, כיוון שהנייד הרבה פעמים נגנב או נשבר. במקרה כזה, אם לא עשית גיבוי למפתח הפרטי במקום אחר (לדוגמה לרשום אותו על דף נייר), תאבד את הביטקוינים שלך לנצח.

ארנקים ניידים מומלצים הם brd ו edge

ארנקי רשת

ידועים גם כארנקי צד שלישי. מדובר בדרך כלל בארנקים של בורסות או אתרים שמוכרים ביטקוין. במקרה הזה לך יש חשבון באתר והאתר שומר לך על הביטקוין. היתרון בארנקים אלו הוא שהם נגישים מכל מקום עם חיבור רשת. החיסרון הוא שאתה לא באמת הבעלים של הביטקוין, אלא האתר הוא הבעלים. במידה והאתר קורס, נפרץ או פשוט מחליט להיעלם אין לך שום שליטה על המטבעות כי המפתח הפרטי לא נמצא אצלך.

לא מומלץ לשמור ביטקוינים בארנקי רשת.

ארנקים קרים

ארנקים קרים הם ארנקים אשר אינם מחוברים לאינטרנט. כלומר, ארנקים אשר המפתח הפרטי שלהם נשמר אופליין. יש שני סוגים עיקריים של ארנקים קרים – ארנקי חומרה וארנקי נייר.

ארנקי חומרה

ארנק חומרה הוא יחידה פיזית שניתן לחבר למחשב (כמו disk-on-key) אשר שומרת את המפתח הפרטי אצלה. המכשיר בנוי בצורה כזו שניתן לחבר אותו לכל מחשב (גם כזה שנגוע בוירוסים או נחשב לא בטוח) בלי חשש לחשיפת המפתח הפרטי.

כל פעם שתרצה לשלוח ביטקוין מארנק חומרה תצטרך לחבר אותו למחשב ולתת הוראה דרך הממשק שלו. כלומר, רק מי שמחזיק פיזית בארנק החומרה יש לו שליטה על הביטקוינים. ארנקי חומרה הם הדרך הכי מומלצת בעיניי לשמירת סכומים משמעותיים בביטקוין. שתי החברות המומלצות ביותר לארנקי חומרה הן TREZOR ו Ledger.

ארנקי נייר

ארנקי נייר כשמם הם – חתיכות נייר אשר מודפס או כתוב עליהם המפתח הפרטי וכתובת הביטקוין. לארנקי נייר אפשר רק לשלוח כסף. לא ניתן לשלוח כסף מארנק נייר כיוון שלא ניתן לחבר נייר לאינטרנט (עדיין…). התוכנה bitaddress יודעת לייצר ארנקי נייר בצורה רנדומלית. בשביל מדריך מקיף על איך לייצר ארנק נייר מאובטח אפשר לקרוא את הפוסט הזה.

עכשיו שאתה יודע את הבסיס על ארנקי ביטקוין הגיע הזמן להשיג אחד. אם אתה בתחילת דרכך ולא מתכוון להשקיע סכומים גדולים של כסף ניתן להסתפק בארנק חינמי כמו Exodus. לעומת זאת אם אתה מתכנן לעשות השקעה גדולה הייתי ממליץ לרכוש ארנק חומרה.

לאחר שהשגת ארנק, מצא את כתובת הביטקוין שלך (שרשור ארוך של מספרים ואותיות שמתחיל ב״1״ או ״3״). עכשיו אנחנו יכלים לעבור לשלב הבא…


פרק 2: איך קונים ביטקוין באשראי

כיום ישנן שתי אופציות מרכזיות לקניית ביטקוין באשראי בישראל.

Bits of Gold

ביטס אוף גולד היא חברה אשר מספקת שירותי חלפנות למטבעות ביטקוין ואתריום. החברה מקבלת תשלום באשראי, העברה בנקאית או מזומן ושולחת חזרה ביטקוינים לארנק שלך.

חשוב לציין שביטס אוף גולד היא מחלוצי תעשיית הקריפטו בארץ (הוקמה ב2013 ע״י יובל רואש). החברה פועלת לפי רשיון ומובילה את מאמצי הרגולציה בישראל.

עלות רכישת הביטקוין משתנה בהתאם לשיטת התשלום. השיטה הזולה ביותר היא העברה בנקאית אשר תגבה עמלה כוללת של 5.95%. אם תרצה לקנות ביטקוין במזומן או אשראי העמלה הכוללת תהיה 9.95%. עסקה במזומן דורשת הגעה פיזית לסניף של חלפן ביטקוין (קיימים כ- 150 סניפים ברחבי הארץ, הרשימה המלאה באתר Bits of Gold).

כיום, תהליך הרישום לשירות אוטומטי ומתבצע בזמן אמת. משמעות הדבר כי ניתן להצטרף לשירות ולרכוש ביטקוין 24/7. דבר נוסף – במידה והכל תקין לקוח אשר פותח חשבון ומספק את כל הפרטים והמסמכים הרלוונטיים יכול להתחיל לסחור תוך זמן קצר יחסית.

אמצעי התשלום מוגבלים לסכומים בהתאם למדיניות החברה ולחוקי איסור הלבנת הון:

העברה בנקאית – החל מ750 ש״ח ומעל 50,000 ש״ח במילוי מסמכי זיהוי לקוח.

אשראי –  החל מ772 ש״ח עד 52,721 ש״ח.

מזומן –  החל מ1,000 ש״ח ועד 10,00 ש״ח ביום.

נעילת שערי המרה מתבצעת בהתאם לשער MVIS.

מדריך מקוצר כיצד לקנות ביטקוין עם אשראי בביטס אוף גולד

1. בדף הקניה הכנס את סכום הקנייה הרצוי ובחר שיטת תשלום

2. במידה ועוד לא נרשמת לאתר השלם את ההרשמה

3. הכנס את כתובת הביטקוין שלך למשלוח הביטקוינים

3. מלא את פרטי האשראי והשלם את הוראות דף הסליקה

4. אשר את ביצוע העסקה (באמצעות sms או מייל)

5. תוך מספר דק׳ הביטקוין יועבר לארנק שלך


פרק 3: איך קונים ביטקוין בכספומט

במרץ 2014 הוצב כספומט הביטקויון הראשון בשגרירות הביטקוין. הכספומט מאפשר הזנה של מזומנים וקבלת ביטקוין לארנק שלכם. התהליך הוא פשוט מאוד ואורך כ30 שניות אבל דורש הגעה פיזית לכספומט אשר בשגרירות (רח׳ אחוזת בית 1 בתל אביב).

כספומט ביטקוין

על מנת להשתמש בכספומט עליך לאפשר לכספומט לסרוק את קוד ה qr של ארנקך, לאחר מכן להזין את מספר השטרות הרצוי ולבסוף לאשר את הפעולה והביטקוין יועבר לארנקך תוך שניות בודדות.

 בנוסף קיים כספומט נוסף באיזור דיזינגוף 99. לרוב בכספומטים יהיה צורך בתעודה מזהה בקנייה מעל סכום מסויים (לדוגמה בכספומט שבשגרירות יש צורך בתעודה בקנייה מעל 2000 ש״ח).

כספומטי ביטקוין יעילים בכך שהעמלות בהן בדרך כלל נמוכות יותר מאשר קניה באשראי. מצד שני, נדרש להגיע אליהם פיזית וסכום הקנייה בהם מוגבל.


פרק 4: איך קונים ביטקוין עם פייפאל?

חשוב לדעת – לא ניתן לקנות ביטקוין עם פייפאל בצורה ישירה!

בגלל שחברות האשראי ופייפאל מאפשרות הגנה לקונה ע״י ביטול עסקה עד 60 יום לא ניתן לקנות ביטוקין עם פייפאל או כרטיס אשראי בצורה ישירה ברוב המקרים.

ניתן לחשוב על זה ככה, אם אני קונה מכם ביטקוין ולאחר שאתם מעבירים לי אותו אני מבטל את העסקה, אין לחברות האשראי דרך לדעת מי צודק ולרוב ילכו עם הקונה ויחזירו לי את כספי. כך יווצר מצב שגם קיבלתי מכם את הביטקוין וגם נשארתי עם הכסף שלי – בגלל הבעיתיות הזאת מאוד קשה למצוא מקומות שמוכרים ביטקוין עם כרטיס אשראי או פייפאל ורוב הקניות נעשות במזומן או דרך העברה בנקאית.

אם בכל מקרה אתם מעוניינים לקנות ביטקוין עם פייפאל בצורה עקיפה (מה שאומר יותר עמלות) קרא את הפוסט הזה.


פרק 5: קניית ביטקוין בחלפנות אישית

ניתן לקנות ביטקוין גם מאנשים פרטיים אם כי מומלץ להיזהר ולוודא את מוניטין האיש ממנו אתם קונים. ישנה קבוצת פייסבוק לקנייה ומכירה של ביטקוין אשר אפשר פשוט לפרסם שם מודעה, או לחפש באתר כמו LocalBitcoins מי מוכר ביטקויון באיזורכם.

בדרך כלל כשקונים מאדם פרטי מחליטים על מקום מפגש. מעביר את הכסף במזומן או העברה בנקאית ובו במקום אותו אדם שולח אליכם את הביטקוינים.

אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולהזהיר מהאופציה הזאת. קרו לא מעט מקרים בעבר שאנשים נעקצו כיוון שקנו מאנשים פרטיים (כולל אנשים שזיהו את עצמם בתעודת זהות מזוייפת). לדעתי, שווה לשלם עוד כמה שקלים של עמלה ולקנות ממקום מסודר כמו ביטס אוף גולד.


פרק 6: מה אפשר לקנות עם ביטקוין ?

בגדול, עדיין אין מספיק עסקים בארץ ובעולם שמקבלים ביטקוין בצורה ישירה. מה שכן קיים הם עסקים שמוכנים לקבל ביטקוין כאמצעי תשלום דרך חברה חיצונית אשר אוטומטית ממירה אותו לשקלים. כך שהם לא באמת מקבלים ביטקוין אלא הם מקבלים שקלים ש״שולמו״ בביטקוין.

הרשימה הבאה מפרטת את בתי העסק שמקבלים ביטקוין בישראל. צריך לקחת בחשבון שהרשימה לא מעודכנת בקביעות וייתכן שהרבה מאוד עסקים שבעבר קיבלו ביטקוין עכשיו כבר לא מעוניינים לקבל אותו.


פרק 7: סיכום הפוסט בוידאו

את הוידאו הזה צילמתי לפני מספר שנים, ולמרות שחלק מהאתרים כבר שינו עיצוב (וגם אני לא נראה כל כך צעיר) הוא עדיין מהווה סיכום טוב של כל מה שעברנו עליו בפוסט הזה.

מקווה שעכשיו התהליך של קניית ביטקוין קצת יותר מובן. במידה ואתה מתעניין גם בקניית את׳ריום ניתן לקרוא את הפוסט הזה.

אם יש לך עוד שאלות או הערות אפשר להשאיר אותן בתגובות למטה.

בהצלחה!

Having delved into futures trading in the past, my intrigue in financial, economic, and political affairs eventually led me to a striking realization: the current debt-based fiat system is fundamentally flawed. This revelation prompted me to explore alternative avenues, including investments in gold and, since early 2013, Bitcoin. While not extensively tech-savvy, I've immersed myself in Bitcoin through dedicated study, persistent questioning, hands-on experience with ecommerce and marketing ventures, and my stint as a journalist. Writing has always been a passion of mine, and presently, I'm focused on crafting informative guides to shed light on the myriad advantages of Bitcoin, aiming to empower others to navigate the dynamic realm of digital currencies.

View all Posts by Alexander Reed

Free Bitcoin Crash Course

Learn everything you need to know about Bitcoin in just 7 days. Daily videos sent straight to your inbox.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
We hate spam as much as you do. You can unsubscribe with one click.
We hate spam as much as you do. You can unsubscribe with one click.

5 comments on “איך קונים ביטקוין בישראל בצורה מאובטחת ב100%”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top